logo
GEOLOGICAL SURVEY OF IRAN | WWW.GSI.IR
نوع خبر 
 
 
جنگ سایبری آمریکا علیه ایران
جنگ سایبری آمریکا علیه ایران

 

ایالات متحده آمریکا می‏ کوشد تا با استفاده از کاربرد دیپلماسی، تبلیغات، مبارزات روان‏شناسی، انهدام و ترور شخصیتی، سیاسی و تهاجم فرهنگی، جنگ نرم جدیدی را علیه کشورمان شکل دهد.

فضای سایبر، در معنا به مجموعه‏ هایی از ارتباطات درونی انسان‏ها از طریق کامپیوتر و مسائل مخابراتی، بدون در نظر گرفتن جغرافیای فیزیکی گفته می ‏شود. یک سیستم آنلاین، نمونه‏ ای از فضای سایبر است که کاربران آن می‏ توانند از طریق ایمیل با یک‏دیگر ارتباط برقرار کنند. در فضای سایبر، حضور فراتر از شبکه جهانی وب، یا حتی‏ اینترنت است و از انواع ابزارها و امکانات رایانه‏ ای و مخابراتی استفاده می‏ شود.

 

علاوه‏ بر این، در فضای سایبر با تک تک مخاطبان ارتباط دوسویه و تعاملی برقرار شده و به محتوا بیش از سایر موارد اهمیت داده می‏ شود. چرا که فضای سایبر اطلاعات محور است. فضای سایبر، پدیده جدید دنیای ارتباطات است که علاوه بر مزایای آن، با خود، ابزار گوناگونی برای ارتباط، تعامل، تبادل فرهنگی، یا تهاجم فرهنگی و سیطره فرهنگی به همراه آورده و زمینه‏ ای مهم برای جنگ نرم است.

 تشکیل گروه‏ه ای سیاسی در اینترنت، جاسوسی اینترنتی، تشکیل اجتماعات مجازی، شکل دادن به نافرمانی‏ های‏ مدنی، دموکراسی دیجیتالی، افکارسازی از طریق اینترنت، نفوذ و خراب‏کاری اینترنتی، مبارزه با کنترل خبری حکومت‏ ها از طریق اینترنت و کسب اطلاعات از سیستم‏ های اجتماعی و سیاسی از طریق اینترنت، مسدود نمودن سایت‏های اینترنتی، فیلترینگ سایت‏ ها، رفراندوم اینترنتی، ایجاد گروه‏ های سیاسی مجازی، انتقال مستقیم اندیشه‏ ها و دیدگاه‏ های جریان معاند به داخل، ایجاد گروه‏ های فشار و ذی‏ نفوذ مجازی، کارکردهای مشروعیتی، ایجاد مطالبات جدید سیاسی، افزایش ضریب نفوذ جریان‏ های معاند با انقلاب، افزایش هم‏گرایی گروه‏ های داخلی و خارجی هم‏فکر، کاهش نفوذ رسانه‏ های ملی و داخلی و گسترش شایعه و خرافات، برخی از راه‏کارها و تکنیک‏هایی‏ هستند که با استفاده از شبکه‏ های اجتماعی برای جنگ نرم علیه کشورمان به وسیله ایالات متحده آمریکا بکار گرفته شده‏ اند.

 به طور کلی، ایالات متحده آمریکا می‏ کوشد تا با استفاده از راه‏کارهای فوق و کاربرد دیپلماسی، تبلیغات، مبارزات روان‏شناسی، انهدام و ترور شخصیتی، سیاسی و تهاجم فرهنگی، جنگ نرم جدیدی را علیه کشورمان شکل دهد. برای بررسی نقش فضای سایبر در جنگ نرم ایالات متحده آمریکا علیه کشورمان، به بررسی مختصر برخی از راه‏کارهای فوق می‏ پردازیم:

 

۱. تشکیل گروه‏ های سیاسی بر روی اینترنت با استفاده از شبکه‏ های اجتماعی مجازی: ایجاد گروهای سیاسی ‏اینترنتی، که گروه‏ هایی هستند که یا به ظاهر وابسته به نهاد یا گروه سیاسی خاصی نیستند یا این موضوع را پنهان کرده‏ اند، از روش‏ های فعالیت ایالات متحده آمریکا بر ضد کشورمان محسوب می‏ شود.

 برخی از روزنت‏ های برجسته وابسته به این گروه‏ ها، دارای گرایشات آشکار ضد نظام بوده و مجموعه ‏ای از فعالیت‏ های تخریب‏ گرایانه علیه سیستم سیاسی ایران را هدایت و رهبری می ‏کنند. هم‏ چنین بخش اعظم گروهک‏ های اپوزیسیون مقیم خارج به دلیل فقدان هرگونه ابزار ارتباطی برای برقراری ارتباط با مردم ایران، از اینترنت به عنوان مهم‏ترین وسیله ارتباط با داخل ایران استفاده می‏ کنند.

 ۲٫ نشت اطلاعات: استفاده از تکنیک نشت اطلاعات، به خصوص اطلاعات محرمانه و سری ایران در فضای‏ سایبر، یکی دیگر از روش‏ های مقابله دشمنان نظام با سیاست‏ های رسمی کشورمان است. در آبان ماه سال ۸۸ نشت، اطلاعات محرمانه نظامی ایران بر روی سایت‏ های اینترنتی آمریکایی و تلاش برای جذب جاسوسان فارسی زبان از سوی رژیم صهیونیستی، از جمله اقدامات انجام شده در این راستا بوده است.

 در این ماه اعلام شد که برخی اطلاعات سری مربوط به موشک‏ های ایران، از جمله موشک حوت برروی اینترنت قرار گرفته است. هم‏چنین اعلام شد، که سرویس اطلاعاتی شین بت اسرائیل آگهی غیرمعمولی را در روزنامه‏ ها چاپ کرده و در جست‏ وجوی‏ فارسی زبان‏ هاست تا آن ها را به عنوان جاسوس آموزش دهد.

 ۳- جاسوسی اینترنتی: جاسوسی اینترنتی، دیگر راهکار مقابله با کشورمان به وسیله ایالات متحده آمریکاست. این پدیده، عموما به صورت کسب اطلاعات از طریق برنامه‏ هایی معرفی می‏ شود، که از راه نصب نرم‏ افزارها و یا حین گردش افراد در محیط وب، وارد کامپیوتر شخصی آنها شده و تا زمانی که کاربر به شبکه جهانی وصل است، اطلاعاتی‏ را که روی هارد دیسک او ذخیره شده است برای پایگاه‏ های مطلوب خویش می‏ فرستند. اما این فقط یکی از انواع جاسوسی الکترونیکی است.

 جاسوسی اینترنتی، همانند جاسوسی سنتی بسیار خطرناک و یکی از روش‏ های براندازی نرم است. جرالد نیرو، جامعه‏ شناس متخصص در رفتارهای بشری، در مورد جاسوسی اینترنتی می ‏گوید: این شبکه در مه سال ۲۰۰۱ کشف شد و عبارت است از مجموعه شبکه‏ هایی که توسط روان‏شناسان اسرائیل اداره می‏ شود و ماموریت آنها جذب جوانان کشورهای جهان سوم است.

 در این شیوه، سعی بر آن است که از افراد مخالف با حکومت خود و یا افراد عادی استفاده شود که گرایش‏ های سیاسی ندارند، اما قادرند اطلاعات خوبی درباره اماکن و اوضاع ارائه دهند. انتشار پیام استخدام جاسوس اینترنتی به وسیله اسراییل و آمریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران از موارد این مساله است.

 «فارسی صحبت می‏ کنی؟ اسراییل تو را می خواهد». تیتر امروز روزنامه هاآرتص است. این روزنامه نوشت: «سرویس اطلاعاتی شین بت اسرائیل آگهی غیرمعمولی را در روزنامه ‏ها چاپ کرده و در جست‏ وجوی فارسی ‏زبان‏ ها است تا آنها را به عنوان جاسوس آموزش دهد». به گزارش پرس٫تی.وی بیروت، روزنامه اسرائیلی هاآرتص نوشت: «به نظر می رسد که سرویس اطلاعاتی شین بت، هدف خود را یافتن افراد فارسی ‏زبان برای خنثی ‏سازی نفوذ ایران در میان اسرائیلی‏ ها قرار داده است».

 ۴. نافرمانی مدنی الکترونیک: نافرمانی مدنی الکترونیک، که اعتراضات را از خیابان‏ ها به فضای مجازی می‏ کشاند، یکی دیگر از روش‏های ایالات متحده آمریکا برای مقابله با ایران است. تظاهرات مجازی، نفوذ به سایت‏ های پربیننده و درج تصاویر، خبرها و مطالب سیاسی علیه حکومت و استفاده از بمب‏ های جست و جوگر، از مهم‏ترین روش‏ های نافرمانی مدنی الکترونیکی است که برای اولین بار توسط گروهی با نام گروه هنر انتقادی در سال ۱۹۹۴ و در کتابی تحت عنوان «اختلال الکترونیک» مطرح شد.

 بخشی از اهداف نافرمانی مدنی الکترونیک مبارزه اطلاعاتی مردمی و یا مبارزه اطلاعاتی از پایین است که در این مبارزه، نه حکومت، بلکه مردم به طور مستقیم، به شکل دادن جریان اطلاعات در جهت مبارزه با حاکمیت و یا بیان اعتراض خود نسبت به معضلات اجتماعی و سیاسی‏ می پردازند. این مبارزه صرفا مبارزه بر اساس حروف در فضای مجازی است، اما قدمی مؤثر و اصلی در جهت شکل گرفتن یک جریان اجتماعی و فشار بر هیئت حاکمه است.

 ۵. دموکراسی دیجیتال: یکی دیگر از راه‏کارهای ایالات متحده آمریکا برای براندازی نرم، ترویج دموکراسی با استفاده از ابزارهای نوین تکنولوژی ‏های دیجیتالی است، که دموکراسی دیجیتال نامیده می‏ شود. راه‏ اندازی چندین مؤسسه تحقیقاتی و رسانه‏ ای؛ همچون خانه آزادی، واشنگتن پریزم، بنیاد دموکراسی برای ایران و حمایت از برخی وب‏سایت‏ ها و روزنت‏ های موجود اینترنتی و سایر رسانه‏ های ماهواره‏ ای نیز در دستور کار آمریکا قرار دارد.

 «مرکز کمک بین‏ المللی رسانه ‏ای» موسوم به سیما Center For International Media Assistance) CIMA)، از جمله سازمان‏ های غیرانتفاعی آمریکایی است که هدف آن به ظاهر ترویج دموکراسی در جهان از طریق حمایت از رسانه‏ های هم‏سو است. این مرکز در زمینه ایجاد شبکه ‏های رسانه‏ ای و هدایت پژوهش‏ هایی که در این مورد انجام می ‏شود و هم‏چنین برگزاری نشست‏ هایی با موضوع ضرورت نقش رسانه ‏های آزاد و مستقل در برقراری دموکراسی و براندازی نرم در جهان فعالیت می‏ کند.

 منابع مالی این مرکز از سوی دولت آمریکا و براساس قانون مصوب سال ۱۹۸۳ تامین می‏ شود. به موجب این قانون، که در زمان ریاست‏ جمهوری رونالد ریگان و در کنگره آمریکا تصویب شد، این کشور سالانه بودجه‏ ای را برای ترویج دموکراسی در جهان اختصاص می ‏دهد. در این میان وضعیت رسانه‏ های ایران، از جمله موضوعاتی است که مورد توجه مرکز سیما است. کارشناسان، برایند فعالیت‏ های چنین مراکزی را قانونی‏ جلوه دادن و منطقی و دموکراتیک القا کردن فعالیت‏ های رسانه ‏ای، علیه حکومت‏ های ضدآمریکا و صهیونیسم ارزیابی می‏ کنند. ایالات متحده آمریکا با استفاده از شبکه‏ های اجتماعی و روش‏ های مذکور به ساماندهی اغتشاشات، نشر و گسترش شایعات برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران می ‏پردازد.

 ۶. جنگ فیلتری: یکی دیگر از شیوه‏ های جنگ نرم آمریکا با استفاده از شبکه‏ های مجازی، جنگ فیلتری است. با افزایش دامنه جنگ فیلترها، برخی سایت‏ های اینترنتی، روش‏های جدیدی برای عبور از سد فیلترینگ را به کاربران آموزش می ‏دهند. در یکی از این روش‏ها آمده است: فیلترشکن دائمی و با سرعت فوق‏ العاده، داشته باشید. تنها چیزی ‏که برای این فیلترشکن احتیاج دارید یک مقدار اندک ‏هاست، یا همان فضای اینترنتی است. کافی است فایل خاصی را دانلود کنید، بعد آن را از حالت زیپ درآورده و محتویاتش را داخل ‏هاست خودتان بریزید. فیلترشکنتان آماده است.

 ۷. تروریسم روانی، انتشار مطالبات قومی منطقه ‏ای و افزایش تحریک‏ پذیری قومیت‏ ها: این روش، دیگر راهکار ایالات متحده آمریکا در جنگ نرم شبکه‏ ای با ایران است. خاصیت تاسیس سایت‏ های قومی و راه ‏اندازی وبلاگ ‏های ‏منطقه‏ ای و انتشار برخی مطالب تحریک‏ آمیز در سایت‏های اینترنتی، قابلیت این رسانه و پدیده را برای‏ دامن زدن به مباحث مناقشه‏ برانگیز قومی بالا برده است.

 برهمین اساس، ایالات متحده آمریکا می ‏کوشد تا با کاربرد شبکه‏ های اجتماعی مجازی به مطالبات و تحرکات قومی دامن بزند، لذا می ‏کوشد تا با استفاده از سلاح‏ هایی، هم‏چون تبلیغات، شایعه‏ سازی، دروغ ‏پراکنی و تشویش اذهان عمومی و هدف قرار دادن نظام باورها، شالوده‏ های‏ فکری و روح و روان مردم و با تلفیق هوشمندانه و هدفمند مسائل قومی با اهداف سیاسی و ایدئولوژیک خود به جنگ نرم با ایران بپردازد. براین اساس، ایالات متحده امریکا با دامن زدن به مطالبات قومی از طریق شبکه‏ های اجتماعی مجازی، سعی در ایجاد ناامنی روانی در جامعه داشته و می ‏کوشد تا مسأله قومیت ‏های ایرانی را به ابزار فریب و تنش ذهنی برای مردم ایران تبدیل نماید.

 این اقدام ایالات متحده آمریکا می‏ تواند به گروه‏ های‏ معاندی، هم‏چون جندالشیطان کمک نماید که با کاربرد شبکه ‏های مجازی در پی جلب افکار عمومی، جذب نیروها و کادر سیاسی – رزمی جدید، مشروعیت ‏سازی، مظلوم نمایی، ارائه تصویر قوی، قدرت‏مند و اسطوره‏ای، تشدید احساس ناامنی در بین شهروندان، همراه با کاهش آستانه تحمل و بردباری مردم، هراس افکنی و وحشت‏ زایی، ذهنیت سازی و القای مهارناپذیر بودن حملات برآمده و با کشاندن دولت ایران به بن ‏بست امنیتی، به باج‏گیری سیاسی و ضربه زدن به نظام سیاسی کشورمان بپردازند. بنابراین، همانطور که اشاره شد ایالات متحده آمریکا می‏ کوشد با کاربرد شبکه‏ های‏ اجتماعی مجازی با راهبرد بحران‏ زایی در درون و فشار از بیرون، به جنگ نرم با کشورمان بپردازد.

 ۸. فرقه ‏گرایی از طریق اینترنت و حمایت از اقلیت‏ های مذهبی: یکی دیگر از روش‏ هایی است که ایالات متحده آمریکا برای پیشبرد اهداف خود در ایران از آن سود می‏ جوید. به عنوان مثال می ‏توان به حمایت آمریکا از شبکه‏ هایی؛ همانند انجمن نژاد پرستان بلک متال (ترویج نژاد پرستان ایرانی)، جنبش شیطان پرستان ایرانی، جنبش آریانیسم و …. اشاره نمود.

 جمع‏ بندی

امروزه، فراگیری اینترنت و فن‏ آوری ‏های جدید ارتباطی و اطلاعاتی موجب ظهور فضای مجازی در کنار جهان واقعی شده، که این امر معادلات و الگوهای ارتباطات سنتی، تولید، انتقال و مصرف اطلاعات را به هم زده و موجب تغییر در آن شده است. چنین فضایی که به‏ عنوان واقعیت مجازی یک‏پارچه درنظر گرفته می‏ شود، از ویژگی‏ هایی؛ هم‏چون بی ‏مکانی، فرا زمان بودن، صنعتی بودن محض، عدم محدودیت به قوانین مدنی متکی بر دولت‏ ها و ملت ‏ها، از معرفت‏ شناسی تغییر شکل یافته پسامدرن برخوردار بودن، قابل‏ دسترسی بودن همزمان، روی فضا بودن و برخورداری از فضاهای فرهنگی، اعتقادی، اقتصادی، سیاسی و همین‏ طور آزادی، از هویت بدنی و جنسی جدید برخوردار است.

 در چنین فضایی، افراد به دور از محدودیت‏ های روان‏شناسانه و فیزیکی و سیاسی، قادر به تعامل هستند و با استفاده از ابزارهای این فضا می ‏توانند مطالب و اطلاعات خویش را تولید و اشاعه دهند. علاوه‏ بر این، دسترسی فزاینده به اینترنت، امکان بهره‏ گیری از تکنولوژی‏ های مختلف کامپیوتری را برای تشویق به مشارکت و نزدیکی میان گروه‏ های گوناگون را برای مردم فراهم ساخته است. این همکاری می‏ تواند از طریق «شبکه‏ های اجتماعی مجازی» که تعامل اجتماعی مردم را تسهیل کرده و آن‏را قادر به تماس با دوستان می ‏سازد، صورت پذیرد.

 البته این امر با خود، ابزار گوناگونی جهت ارتباط، تعامل، تبادل فرهنگی، تهاجم فرهنگی و سیطره فرهنگی به همراه آورده و زمینه ‏ای مهم برای جنگ نرم می‏ باشد. ایالات متحده آمریکا با استفاده از قابلیت‏های فضای سایبر در زمینه تولید آسان و ارزان مطلب همراه با استفاده از جاذبه ‏های رنگین تلاش دارد تا به هویت ‏های اجتماعی مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران در فضای سایبر شکل داده و با فراهم نمودن امکان زیست مستعار جنبش‏ های اجتماعی ‏مخالف در این فضا، به آن ها این توان‏مندی را بدهد که با سوء استفاده از بحران‏ های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی موجود در جامعه، به هویت جمعی مجازی مخالف با نظام شکل داده و با متقاعد نمودن پیروان خود، آنها را متناسب با اهداف خود در عرصه جنگ نرم بسیج نماید.

 این هویت‏ های مجازی به علت عدم توانایی در زمینه نهادسازی سیاسی در جریان اعتراضات، فضای سیاسی را از فرایند عقلانی خارج و با گسترش فضای آشوب و شایعه و فراهم نمودن زمینه لازم برای شکل‏ گیری جهل عمومی، ماموریت خود در عرصه جنگ نرم را به انجام می ‏رسانند.

 

يکشنبه 26 آذر 1391  15:5
منبع : پایگاه جنگ نرم

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 14 خرداد 1399  17:12:48
تعداد بازديد از اين خبر : 9439

کليد واژه هاي مرتبط : جنگ سایبری  ;